Kiedy rozpoczynamy poszukiwanie nowej pracy, może nam się wydawać, że wiemy jak napisać dobre CV i  jest to rzeczą bardzo prostą. Każdy z nas przecież wie, jakie ma doświadczenie i wykształcenie. Musimy jednak pamiętać o tym, że tak naprawdę życiorys jest naszą wizytówką, która decyduje o tym, czy zostaniemy dopuszczeni do dalszych etapów rekrutacji.

 

Rekruter, otrzymując nasze dokumenty aplikacyjne, dokonuje wstępnej oceny naszej kandydatury. Dlatego też samo wpisanie ukończonych kursów i szkoleń czy firm, dla których do tej pory pracowaliśmy to często za mało, by dostać pracę, o której marzymy. Musimy pamiętać o tym, że profesjonalne dokumenty aplikacyjne powinny przede wszystkim spełniać trzy funkcje:

1.      Przyciąganie uwagi

Może się wydawać, że w życiorysie najważniejszym elementem jest merytoryczna poprawność podawanych informacji. Bez wątpienia jest to ważne, ale nie najważniejsze. Rekruterzy każdego dnia dostają setki takich dokumentów i, nie oszukujmy się, w większości przypadków nie mają ani czasu, ani ochoty, by wnikliwie analizować każdy z nich. Dlatego też, jeśli chcesz zdobyć pracę swoich marzeń, musisz tak skonstruować swoje  CV, aby było ono unikalne. Niewątpliwie istotną rolę odgrywa tu szata graficzna – to na nią zwraca się najpierw uwagę, więc warto zadbać o to, żeby wyglądała ona estetycznie. Niezwykle istotnym elementem jest również fakt, że nasze dokumenty aplikacyjne powinny być spersonalizowane tak, by idealnie odpowiadały stanowisku, o które chcemy się ubiegać. Uniwersalne CV, tj. takie, które tworzymy raz i które potem możemy wysłać do wszystkich firm (niezależnie od oferty) nie istnieje!

 

2.      Zachęcanie do przeczytania go w całości

To, że nasze CV będzie przyciągać uwagę, jeszcze nie gwarantuje tego, że rekruter zapozna się dokładnie z całym dokumentem. Możemy mieć życiorys o niezwykle estetycznej szacie graficznej, a ostatecznie i tak dokument ten wyląduje w koszu i nie zostanie przeczytany. Konstruując swoje CV, powinniśmy wykazać się jasnym i poprawnym stylem pisania. Informacje przez nas podane muszą być zarówno poprawne merytorycznie, jak i przedstawione w taki sposób, by odpowiednio „zareklamować” naszą kandydaturę i sprawić, by wyróżniała się ona na tle innych.

 

3.      Spełniać oczekiwania pracodawcy

Jak już wspomnieliśmy – nie istnieje uniwersalne CV. Dokument ten powinien być każdorazowo dopasowany do branży, w której chcemy pracować, jak również do stanowiska, na które aplikujemy. Od tego bowiem zależy, na które z posiadanych przez nas umiejętności powinniśmy zwrócić uwagę. Przygotowując życiorys, zawsze powinniśmy mieć pod ręką ogłoszenie o pracę, które nas zainteresowało lub dokładny opis stanowiska, na które chcemy aplikować. Dzięki temu możemy precyzyjnie wskazać te kompetencje, które są pożądane w danej sytuacji.

 

Pamiętajmy o tym, że dobrze opracowane dokumenty aplikacyjne są wciąż kluczem do osiągnięcia sukcesu rekrutacyjnego tak jak i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Dzieje się tak, pomimo tego, że wciąż pojawiają się nowe narzędzia rekrutacyjne. Dlatego też zarówno CV, jak i list motywacyjny są dokumentami, które warto dopracować.  Jeżeli nie da się tego zrobić samodzielnie, należy skorzystać z pomocy profesjonalistów. Najlepiej takich, którzy samodzielnie również prowadzą rekrutacje – znają rynek i są praktykami w headhuntingu.

 

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Profesjonalne CV