Przerwy w karierze zdarzają się wszystkim. Mogą one wynikać z różnych okoliczności – przeprowadzki, urodzenia i wychowywania dziecka, problemów zdrowotnych, planów związanych z nauką i przekwalifikowaniem itp. Nie zawsze mamy na to wpływ, więc tym bardziej martwi nas fakt, że rekruterzy nie lubią „luk” w CV. Co zrobić, by po długich miesiącach braku aktywności zawodowej z sukcesem wrócić na rynek pracy?

 

O tym, że dłuższy brak aktywności zawodowej nie wygląda dobrze w dokumentach rekrutacyjnych i działa demotywująco, wiedzą wszyscy. Jeśli bezczynność zawodowa się przedłuża, coraz trudniej jest nam odnaleźć się w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Niezależnie od tego, z czego wynikała nasza przerwa w karierze, decyzja o powrocie na rynek pracy zawsze powinna być przemyślana i zaplanowana.

 

„Mama wraca do pracy”

Jak pokazują badania w Polsce młode mamy najczęściej wracają do pracy dopiero wtedy, gdy ich pociecha skończy trzy lata. Biorąc pod uwagę dynamikę współczesnego rynku pracy, to dość długa przerwa, dlatego tym bardziej warto dołożyć starań, żeby nie był to czas całkowitej bezczynności zawodowej. Warto zagospodarować nasz czas tak, żeby udało nam się chociaż kilka razy w miesiącu znaleźć chwilę na monitoring branżowych mediów czy zapoznanie się w najważniejszymi zmianami w firmie. To ułatwi nam, i tak stresujący, powrót do zawodu – zmiany nie będą nas przytłaczać, a nowe trendy w branży – przerażać. Jeśli nasza pociecha dobrze znosi chwilowe rozłąki z mamą, a my możemy sobie pozwolić na zatrudnienie opiekunki lub mamy wsparcie rodziny, warto też pomyśleć o tym, by czas ten wykorzystać na jakieś szkolenia lub zdobycie dodatkowych uprawnień – kursy te często nie są wyjątkowo czasochłonne, a my, nie mając na głowie masy zawodowych obowiązków, zdecydowanie produktywniej wykorzystamy ich potencjał. Z pomocą młodym mamom przychodzi także ustawodawca – polskie prawo pracy przewiduje szereg przywilejów dla kobiet wychowujących małe dziecko. Po pierwsze, podczas naszego urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego pracodawca nie może w żaden sposób ingerować w naszą umowę o pracę – nie możemy zostać przeniesieni na niższe stanowisko, a wszelkie zmiany kadrowe, które nas dotyczą, powinny uwzględniać to, że funkcja i zarobki, które nam się proponuje nie mogą znacząco odbiegać od tych, które mamy dotychczas. Ponadto od mam pociech, które nie przekroczyły 4. roku życia nie powinno się wymagać pracy w godzinach nadliczbowych, w nocy czy uczestnictwa w delegacjach poza stałym miejscem zamieszkania.

 

Kiedy poszukiwanie nowej pracy trwa zbyt długo

Im dłużej szukamy pracy, tym bardziej stresuje i frustruje nas brak stałego zatrudnienia. Psychologowie ponadto ostrzegają, że nie wpływa to dobrze nie tylko na poziom naszej motywacji, lecz także na nasze samopoczucie – stajemy się apatyczni, a nasza samoocena i poczucie własnej wartości znacznie spadają. Podjęcie aktywności zawodowej po dłuższej przerwie zawsze jednak wymaga wysiłku i konieczności poradzenia sobie ze stresem. W takich przypadkach powinniśmy znaleźć czas na refleksję i na dokładne przemyślenie sobie tego, jak chcemy, żeby wyglądało nasze życie zawodowe. Aby tego dokonać, musimy jasno określić swoje oczekiwania, ale także możliwości, tj. wskazać nasze mocne i słabe strony – to pomoże nam znaleźć branżę, w której nie tylko moglibyśmy znaleźć zatrudnienie lecz także taką, która dawałaby nam satysfakcję i motywowała do dalszego rozwoju. W takich sytuacjach zawsze warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zarówno zdefiniują nasz profil zawodowy, doradzą jak napisać dobre CV oraz przygotują do rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Powrót do aktywności zawodowej po długiej przerwie w karierze nigdy nie jest zadaniem łatwym. Musimy jednak pamiętać o tym, że naszym największym wrogiem jest bierność – nawet w przedłużającym się okresie braku zatrudnienia powinniśmy pamiętać o tym, by spędzać ten czas produktywnie.

 

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Konsultacje kariery