Klauzula CV – co to jest i w jakim celu stosujemy?

Zastanawiasz się jak napisać dobre CV? Przede wszystkim pamiętaj o klauzuli CV. Klauzula CV to zastrzeżenie, które umieszcza się w treści dokumentu. Zwykle  u dołu strony w stopce pliku. Jest to pisemne wyrażenie zgody na procesowanie danych osobowych kandydata. Właściciel CV wyraża taką zgodę poprzez wstawienie odpowiedniej treści do CV. Wtedy odbiorca, czyli potencjalny pracodawca, może przetwarzać jego dane w procesie rekrutacji. Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych, w formie odpowiedniej klauzuli, oznacza że CV wyląduje w koszu. Odpowiednia klauzula potrzebna jest również w w CV po angielsku.

RODO wymusiło zmiany treści klauzul

RODO wymusiło zmiany treści klauzul

Klauzula CV – dotychczasowa praktyka

Do wejścia w życie regulacji RODO, czyli nowych przepisów ochrony danych osobowych, klauzula miała najczęściej następujące brzmienie:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; Dz. U.
z 2002r. Nr 101, poz. 926 z póź. zm.).

Niestety po wejściu RODO sytuacja się skomplikowała. Pracodawcy wraz z prawnikami zaczęli analizować sytuację, ponieważ za nieprzestrzeganie wspomnianych przepisów grożą wysokie kary finansowe. Doprowadziło to do często kuriozalnych sytuacji. Pojawiły się różne klauzule o odmiennej treści. Objętość niektórych przekracza czasami stronę A4, co nie ułatwiało wstawienia do CV.

Klauzula CV – aktualna wersja

W przypadku klauzuli CV najlepiej zastosować podstawową zasadę. Do CV lub listu motywacyjnego wstawiamy treść klauzuli zgodną z oczekiwaniami pracodawcy. Jeżeli więc w ofercie pracy bądź na swojej stronie internetowej, firma prosi o umieszczenie określonej treści, to po prostu kopiujemy ją do swoich dokumentów aplikacyjnych.

W każdym innym przypadku, czyli gdy np. nie ma podanej klauzuli w ofercie pracy, czy też nie znamy odbiorcy naszego CV, możemy użyć uniwersalnej – aktualnej wersji, czyli:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu bieżącej rekrutacji jak również przyszłych (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw
z 2018r. poz.1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679
z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych
i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)).

Przykładowe umieszczenie klauzuli w CV

Przykładowe umieszczenie klauzuli w CV

 

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Profesjonalne CV