Co to jest klauzula CV i w jakim celu stosujemy?

Przygotowujesz życiorys zawodowy? Zadbaj o to, aby znalazła się w nim klauzula CV! Jeśli chcesz, aby Twoja kandydatura w ogóle została rozpatrzona przez rekrutera, musisz uwzględnić taki zapis, którego treść opisujemy poniżej. Spełnienie tej formalności to pierwszy krok do zyskania nowej ciekawej pracy na wymarzonym stanowisku. Powinieneś też poświęcić nieco czasu na stworzenie curriculum vitae, które będzie merytoryczne i jednocześnie estetyczne. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór usług doświadczonych ekspertów od rozwoju kariery!

Opisywana tutaj klauzula CV to zastrzeżenie, które należy umieszczać się w treści dokumentu, również w wersji anglojęzycznej. Zwykle  u dołu strony w stopce pliku. Jest to pisemne wyrażenie zgody na procesowanie danych osobowych kandydata. Właściciel curriculum vitae wyraża taką zgodę poprzez wstawienie do niego odpowiedniej treści. Wtedy odbiorca, czyli potencjalny pracodawca, może przetwarzać jego dane w procesie rekrutacji. Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych, w formie odpowiedniej klauzuli, oznacza że życiorys zawodowy wyląduje w koszu.

RODO wymusiło zmiany treści klauzul

RODO wymusiło zmiany treści klauzul

Klauzula CV – dotychczasowa praktyka

Do wejścia w życie regulacji RODO, czyli nowych przepisów ochrony danych osobowych, klauzula miała najczęściej następujące brzmienie:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; Dz. U.
z 2002r. Nr 101, poz. 926 z póź. zm.).

Niestety po wejściu RODO sytuacja się skomplikowała. Pracodawcy wraz z prawnikami zaczęli analizować sytuację, ponieważ za nieprzestrzeganie wspomnianych przepisów grożą wysokie kary finansowe. Doprowadziło to do często kuriozalnych sytuacji. Pojawiły się różne klauzule o odmiennej treści. Objętość niektórych przekracza czasami stronę A4, co nie ułatwiało wstawienia do CV.

Aktualna wersja klauzuli CV

W przypadku klauzuli CV najlepiej zastosować podstawową zasadę. Do curriculum vitae lub listu motywacyjnego wstawiamy treść klauzuli zgodną z oczekiwaniami pracodawcy. Jeżeli więc w ofercie pracy bądź na swojej stronie internetowej, firma prosi o umieszczenie określonej treści, to po prostu kopiujemy ją do swoich dokumentów aplikacyjnych.

W każdym innym przypadku, czyli gdy np. nie ma podanej takiej informacji w ofercie pracy, czy też nie znamy odbiorcy naszego życiorysu zawodowego, możemy użyć uniwersalnej – aktualnej wersji, czyli:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu bieżącej oraz przyszłych rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U.2019.1781 t.j.) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U.UE.L.2016.119.1).

Klauzula CV

Przykładowe umieszczenie klauzuli w CV

Stwórz profesjonalne CV z klauzulą

Z pomocą profesjonalnego życiorysu zawodowego masz znacznie większą szansę na zdobycie stanowiska, o które się ubiegasz! W takim dokumencie musi się znaleźć klauzula CV, a także szereg innych informacji wymaganych przez rekruterów. Curriculum vitae powinno prezentować się estetycznie i być merytorycznie dostosowane do konkretnego wakatu oraz branży, w której działasz. Wybierając usługi portalu KreatorzyKariery.pl, zwiększasz swoją szansę na sukces i oszczędzasz cenny czas na samodzielnym tworzeniu pliku od podstaw.

Jesteśmy specjalistami z dziedziny rozwoju kariery, dlatego najlepiej doradzimy, jaką treść aktualnej klauzuli CV powinieneś umieścić w swoim dokumencie. Przygotowujemy CV dla kandydatów na rozmaite stanowiska, zarówno typowo korporacyjne, jak i te związane z sektorem kreatywnym. Stworzymy dla Ciebie curriculum vitae oraz list motywacyjny od podstaw, korzystając z informacji uzyskanych w czasie wywiadu prowadzonego telefonicznie lub online przez jednego z naszych ekspertów.

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Profesjonalne CV