Nie od dziś wiadomo, że dla pracodawcy znaczenie ma nie tylko posiadane przez nas wykształcenie, lecz także doświadczenie zawodowe czy umiejętności, którymi możemy się pochwalić. A co, gdy dopiero skończyliśmy studia i nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, które mogłoby nas wyróżnić wśród innych kandydatów? Jak napisać dobre CV w takiej sytuacji?

 

Podstawową funkcją, którą spełnia życiorys, jest zaprezentowanie nas jako osób doświadczonych w pracy na podobnym stanowisku. Co natomiast, jeżeli dopiero odebraliśmy dyplom ukończenia studiów i nie posiadamy żadnego doświadczenia, a mimo to chcielibyśmy znaleźć pracę zgodną z naszym wykształceniem? Wtedy kluczem do sukcesu jest odpowiednie zaprojektowanie naszego CV. O czym warto pamiętać, pisząc swój pierwszy życiorys?

 

Skompletuj doświadczenie

To, że nigdy nie pracowałeś w swoim zawodzie, nie musi oznaczać, że nie posiadasz żadnego doświadczenia zawodowego. Jeśli podczas studiów zajmowałeś się dodatkową działalnością – odbywałeś staże, praktyki, udzielałeś się w wolontariacie, warto uwzględnić to w CV, wskazując jednocześnie, jakie umiejętności dzięki temu zdobyłeś. Nie zapomnij także o pracy sezonowej – każda z nich na pewno jakoś wpłynęła na posiadane przez Ciebie umiejętności.

 

Opisz swoje wykształcenie

Przy braku branżowego doświadczenia zawodowego to właśnie wykształcenie jest jednym z Twoich głównych atutów. Pamiętaj o tym, żeby uwzględnić nie tylko studia, lecz także kursy i specjalizacje, które mogą korespondować z pracą na stanowisku, na które chciałbyś aplikować.

 

Postaw na umiejętności

Posiadane umiejętności, znajomość języków obcych oraz obsługa profesjonalnych programów komputerowych to Twój kolejny główny atut. Warto więc w swoim CV umieścić je w widocznym miejscu i opisywać je tak, aby pokazać, że wiesz na ten temat więcej niż inni.

 

Pamiętaj o referencjach

Przed poszukiwaniem swojej pierwszej wymarzonej pracy warto pamiętać także o tym, by poprosić swoich pracodawców z pracy dorywczej, kierowników staży czy profesorów o rekomendacje dla nas. Dzięki temu pracodawca zyska pewność, że jesteś pracownikiem godnym zaufania, że dobrze się z Tobą współpracuje i że posiadasz już jakieś sukcesy.

 

Zainwestuj w zainteresowania

Gdy w Twoim CV brak doświadczenia zawodowego w danej branży, na Twoją korzyść mogą działać również informacje umieszczone w sekcji „Zainteresowania” – zwłaszcza, jeśli są to rzeczy, które mogą przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy. Pamiętaj, aby umieszczać tam głównie ciekawe zainteresowania, które mogą Cię wyróżnić na tle innych lub takie, które są związane z pracą na stanowisku, na które aplikujesz.

 

Redagując swoje pierwsze CV, zwłaszcza wtedy, gdy nie posiadamy jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, powinniśmy pamiętać o tym, żeby mimo wszystko wyróżniało nas ono z tłumu innych kandydatów. Przed napisaniem takiego dokumentu warto dokonać podsumowania naszej dotychczasowej działalności tak, by zwrócić uwagę na te aktywności, które były szczególnie efektowne lub, dzięki którym nabyliśmy umiejętności, które mogą nam się przydać na rynku pracy. CV to dopiero początek początek drogi, ważne jest też przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Profesjonalne CV