Szukasz Pracy. Masz przygotowane profesjonalne CV i list motywacyjny, które wysłałeś w odpowiedzi na ogłoszenia pracy. Dzwoni telefon z prośbą o spotkanie. Udało się! Możesz sobie pogratulować, zastałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, ale do pełnego sukcesu jeszcze długa droga. Jak się do niej przygotować? Co zrobić by zaprezentować siebie z jak najlepszej strony i otrzymać propozycję współpracy? Oto kilka wskazówek:

  • Archiwum ofert.

Czasami zdarza się, że szukając pracy dostajesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i nie pamiętasz, na jakie stanowisko aplikowałeś w tej firmie, lub nie pamiętasz oczekiwań wymienionych w ogłoszeniu. Taka sytuacja utrudnia przygotowanie się do rozmowy. Dlatego archiwizuj oferty, na które odpowiedziałeś.

  • Pozytywne nastawienie.

Fakt, iż zostałeś zaproszony na spotkanie rekrutacyjne, świadczy o tym, że Twoje CV zostało pozytywnie ocenione. Nie wpadaj w panikę. Ciesz się faktem, że pracodawca poważnie zainteresował się Twoją kandydaturą. Wbrew pozorom pozytywne nastawienie jest bardzo ważne. Pozwoli Ci ograniczyć stres związany ze spotkaniem z potencjalnym pracodawcą. Poza tym uśmiechnięta buzia lepiej się prezentuje niż skwaszona mina.

  • Odpowiedni strój.

Wydaję się to oczywiste, że na rozmowie kwalifikacyjnej obowiązuje tzw. strój biznesowy. Niestety z własnego doświadczenia wiem, że nie wszyscy o tym pamiętają. Masz jedyną szansę, aby wywrzeć jak najlepsze wrażenie. Dlatego wybierz czysty, uprasowany, klasyczny strój. Zachowaj umiar w makijażu i biżuterii, zadbaj o czyste buty, włosy i paznokcie. Zasada „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” ma w tym wypadku swoje uzasadnienie. Wyglądaj profesjonalnie, tak też będziesz postrzegany.

  • Punktualność.

Nie spóźniaj się na spotkanie, bo może się okazać, że pracodawca nie będzie miał dłużej czasu na Ciebie czekać.Lepiej przyjdź 10 minut wcześniej. Jeśli jednak w drodze na spotkanie zdarzy się sytuacja niezależna od Ciebie, która opóźni Twoje przybycie, powiadom o tym pracodawcę. Oddzwoń pod numer telefonu, z którego kontaktowano się z Tobą w celu zaproszenia na rozmowę i poinformuj o spóźnieniu. Być może pracodawca spotka się z Tobą lub ewentualnie ustalicie inna datę rozmowy. Daj mu odczuć, ze szanujesz jego czas.

  • Zbierz informacje.

Szukasz pracy w konkretnej firmie, musisz więc zebrać informacje na jej temat i stanowiska, o które się ubiegasz. Na spotkaniu może paść pytanie „Co Pan/Pani wie o naszej firmie?”. Nie daj się zaskoczyć, bądź przygotowany.Wielu kandydatów nie odrabia lekcji i zadaje pytanie typu: „A czym właściwie zajmuje się wasza firma?” Dzięki temu pracodawca odnosi wrażenie, że kandydatowi wcale nie zależy na tej pracy.

  • Co zabrać ze sobą?

Jeśli zostaniesz poproszony zabierz ze sobą świadectwa pracy, certyfikaty, referencje. Warto mieć przy sobie kopię CV, w drodze na rozmowę będziesz mógł przeanalizować je jeszcze raz i uporządkować informacje.

  • Zachowanie podczas rozmowy.

Przywitaj i przedstaw się. Pewny uścisk ręki, uśmiech, wyprostowana postawa pozwoli Ci wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie.  Jeśli rekruter zaproponuje Ci napój, możesz poprosić np. o wodę, gdy padnie kłopotliwe pytanie sięgnij po szklankę, zyskasz czas, pozwoli Ci to szybko zebrać myśli. Podczas rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy, nie przerywaj, nie przejmuj kontroli nad rozmówcą, pytaj jeśli coś jest niejasne, nie krytykuj poprzedniego pracodawcy i kolegów z pracy, bądź naturalny, bądź sobą.

  • Pytania na rozmowie.

Standardem jest, że na rozmowie pracodawca pyta o doświadczenie, wykształcenie, umiejętności, aspiracje, atuty, słabości, sukcesy zawodowe, preferowane zarobki. Mogą również paść pytania o przyczyny odejścia z pracy, przerwy w doświadczeniu spowodowane wychowaniem dziecka lub inne pytania z kategorii „dziwnych”. Pytania typu Ile dziecko ma lat, czy chodzi do przedszkola, a nawet, jak daleko jest ono od domu, są nie na miejscu i nie powinny się pojawić na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli jednak podczas spotkania pracodawca wymusza na tobie udzielenie odpowiedzi na zakazane pytania, warto wówczas zastanowić się, czy chcesz pracować u kogoś, kto łamie Twoje prawa i nie szanuje prywatności. Jeśli jednak zdecydujesz się na nie odpowiedzieć zachowaj spokój. Zapytaj grzecznie jak one się mają do obowiązków na stanowisku. To powinno ostudzić jego zapał. Nie daj się zbić z tropu. Ważne, aby być przygotowanym i umieć się w takiej sytuacji odnaleźć.

  • Pytanie do pracodawcy.

„Czy ma Pan/Pani do mnie jakieś pytania?” często pada na rozmowie. Aby a w oczach osoby rekrutującej nie wypaść na osobę słabo zainteresowaną daną firmą zapytaj o interesujące Cię aspekty pracy: o obowiązki i odpowiedzialności, o to komu będziesz podlegać, o świadczenia socjalne, program szkoleń, oczekiwania pracodawcy. Warto też zapytać o dalszy przebieg procesu rekrutacyjnego, kiedy można spodziewać się informacji o jego wyniku.

  • Co zrobić, gdy telefon nie dzwoni?

Zadzwoń sam!Może akurat osoba odpowiedzialna za interview jest chora albo cały proces rekrutacyjny się przedłużył. Nie czekaj w niepewności. Po upływie terminu, w którym miano powiadomić Cię o rezultacie, skontaktuj się z osobą, która prowadziła rozmowę i zapytaj o Twoją kandydaturę.

  • Trening czyni mistrza.

Ćwicz, ćwicz, ćwicz.Przygotuj sobie pytania, które mogą pojawić się na rozmowie. Poproś kogoś z bliskich, aby wcielił się w rolę rekrutera i odegrał z Tobą scenkę rozmowy. Stań przed lustrem i na głos przedstaw się, opowiedz coś o sobie. Pomoże Ci to oswoić się z sytuacją, przygotowana zyskasz pewność siebie.

Pamiętaj, że sukces zależy od Ciebie i nastawienia drugiej osoby. Na to nie zawsze możesz mieć wpływ, ale dobre przygotowanie, pewność siebie, uśmiech i pozytywne nastawienie ułatwią Ci zadanie. Jeśli się nie powiedzie, nie zniechęcaj się. Na każde kolejne spotkanie idź tak, jakby było pierwsze!

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej