Szukanie pracy to też… praca. Praca, która tak jak każda inna, wymaga odpowiedniego przygotowania, poświęcenia energii i czasu. Proces poszukiwania pracy wymaga cierpliwości, powinien być poprzedzony analizą dotychczasowego doświadczenia, umiejętności i ustaleniem celów. Zastanów się, jaka praca sprawiałaby Ci największą satysfakcję oraz w jakim wymiarze czasowym, na jakim stanowisku i w jakiej branży chcesz pracować. Pod tym kątem określ swoje kompetencje i kwalifikacje. Jeśli będziesz wiedzieć, czego szukasz, będzie Ci łatwiej to znaleźć. Wzrośnie Twoja motywacja, a to jedna z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców kompetencji. Co możesz zrobić, aby znaleźć pracę, gdzie szukać ofert pracy? Najlepiej, jeśli będziesz działać wielotorowo, nie ograniczaj się tylko do jednego źródła. Im więcej podejmiesz działań, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania upragnionej posady. Po pierwsze przygotuj sobie profesjonalne CV i list motywacyjny.Pamiętaj, że wysyłasz je do konkretnej osoby, że jest to oficjalny dokument, który jest Twoją wizytówką. Jeśli nie wiesz, jak przygotować profesjonalne CV i list motywacyjny, lub dotychczasowe nie przynosi oczekiwanego efektu, zleć przygotowanie dokumentów aplikacyjnych profesjonalistom tj. KreatorzyKariery.pl

Jak znaleźć oferty pracy i gdzie wysyłać CV? Oto kilka wskazówek:

  • Internet

Obecnie najlepszym źródłem informacji o ofertach pracy są portale poświęcone pracy. Jest to bardzo szybki i łatwy sposób aplikowania, zwykle na konkretną ofertę.  Pamiętaj, aby dostosować CV do wymagań w ofercie. Pracodawcy często proszą o dopisanie odpowiedniej klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.  Nie umieszczając jej możesz zaprzepaścić swoje szanse.

  • Prasa

Wielu pracodawców informuje o wolnym wakacie za pośrednictwem gazety regionalnej, czy ogólnokrajowej. Wysyłając ofertę sprawdź, czy jest ona nadal aktualna. Jeśli nie jesteś pewny zadzwoń do działu kadr i zapytaj, czy stanowisko zostało obsadzone, czy może proces rekrutacyjny nadal trwa. Warto również korzystać z prasy branżowej. Oprócz umieszczonych w niej ofert pracy, możesz znaleźć informacje o ekspansji firm w regionie, wygranych przez nie kontraktach. Wyślij swoją aplikację zanim pracodawca zacznie szukać pracowników. Zaskoczysz go pozytywnie, poza tym wyprzedzisz konkurencję.

  • Portale biznesowe

Portale biznesowych, takie jak LinkedIn i Goldenline są bardzo popularne wśród osób poszukujących pracy, którzy chcą promować swoje umiejętności. Strony te pozwalają rozwijać relacje, które mogą doprowadzić do znalezienia słabo rozreklamowanych wakatów. Trochę autopromocji może zdziałać cuda.

  • Networking

Z badań amerykańskich naukowców wynika, że tylko 20% ofert pracy jest gdziekolwiek ogłaszanych.Większość ofert obsadzanych jest dzięki poleceniom, nie trafiają one na portale ani do prasy. Dlatego, warto pytać znajomych, czy ich firma nie poszukuje kogoś na stanowisko, na którym chcemy pracować. Zrób listę kogo znasz, jakie stanowisko zajmuje i kogo ta osoba może znać. Zidentyfikuj istniejące sieci – dowiedz się gdzie organizowane są konferencje branżowe, imprezy i fora, dołącz serwisów biznesowych, szukaj odpowiednich grup i organizacji w serwisach społecznościowych takich jak Facebook.

  • Urząd Pracy

Możesz skorzystać z pomocy państwowych instytucji rynku pracy, jakim jest Urząd Pracy. Pośrednictwo jest bezpłatne i dostępne nie tylko dla osób zarejestrowanych w rejestrze bezrobotnych. Urzędy często organizują targi pracy. Jest to świetna okazja do bezpośredniego kontaktu z pracodawcą.

  • Agencje zatrudnienia

Agencje pośrednictwa pracy mogą być użytecznym źródłem wolnych i godnych polecenia miejsc pracy. Niektórzy pracodawcy przeprowadzają swoją główną rekrutację za pośrednictwem agencji, wysyłając więc swoje CV możesz zyskać dostęp do ogłoszeń, które nie są reklamowane gdzie indziej. Korzystaj tylko z agencji posiadających wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia tj. KreatorzyKariery.pl i pamiętaj, że dobra agencja nie pobiera opłat za przedstawienie Ci oferty pracy.

  • Firmy

Jeśli zainteresowała cię dana firma, wyślij mailem swoją aplikację, nawet jeśli firma nie ogłaszała „naboru”. W ten sposób wyprzedzisz innych kandydatów, a twoje CV nie zginie w stosie innych. Napisz w mailu, jaki dział i stanowisko Cię interesuje. Możesz również umówić się i osobiście dostarczyć CV do działu personalnego. Krótko przedstawić swoją kandydaturę i poinformować, ·na jakim stanowisku chcesz pracować.

Szukając pracy nie spodziewaj się natychmiastowych efektów. To bardzo złożony proces. Ważne, aby się nie zrażać, jeśli po tygodniu szukania pracy nie otrzymasz zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Sukces może nie będzie natychmiastowy, ale jeśli będziesz wytrwale dążyć do wyznaczonego celu,
na pewno go osiągniesz. Powodzenia!

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Konsultacje kariery