List motywacyjny pojawia się w około 60% ofert!

Okazuje się, że list motywacyjny nie zawsze jest potrzebny. W ostatnich kilku latach systematycznie zmniejsza się ilość ofert pracy w których kandydat jest proszony o jego dołączenie do aplikacji. W treści ogłoszeń rekrutacyjnych od kandydatów praktycznie zawsze oczekuje się przesłania CV.  Warto to wiedzieć i oszczędzić sobie niepotrzebnej pracy. Wysyłanie większej ilości informacji, niż od nas oczekują, nie zawsze jest mile widziane.

List musi zawierać informacje zgodne z prawdą!

List musi zawierać informacje zgodne z prawdą!

Kiedy wysyłać

Otóż zdecydowanie wtedy, kiedy jest on wymagany w ogłoszeniu. W takim przypadku brak dołączonego listu, może często dyskwalifikować całą aplikację. List motywacyjny można również dołączyć jeżeli nie aplikujemy na konkretną ofertę pracy. Wtedy poza motywacją, należy podać powód naszego kontaktu. Pamiętajmy iż list jest również doskonałym nośnikiem informacji. Za jego pomocą możemy wyjaśnić wątpliwości i niejasności, czyli uwiarygodnić naszą kandydaturę na dane stanowisko.

Dlaczego jest czasami wymagany?

Pracodawca rezerwuje sobie chęć poznania przyczyn Twojego aplikowania na dane stanowisko. Między wierszami może wiele wyczytać o kandydacie. Poznać nie tylko jego oczekiwania, ale również kompetencje miękkie, czy nawet konkretne cechy charakteru. To szansa na przekonanie pracodawcy, że faktycznie pożądamy danego stanowiska. Dlatego ważne jest, żeby była to unikatowa treść, przedstawiająca osobiste przesłanki naszej decyzji. 

Kiedy trzeba wysłać list i czy można z niego zrezygnować?

Kiedy trzeba wysłać list i czy można z niego zrezygnować?

Czy ktoś czyta?

Jeżeli jest wymagany, to zdecydowanie tak. List motywacyjny jest wtedy czytany. W pozostałych przypadkach bywa różnie. Krąży obiegowa opinia, że rekruterzy listów nie czytają. To jeden z mitów, którego powstaniu są w dużym stopniu winni poszukujący pracy. Rzeczywiście czasami bywa to prawdą, rekruter nie przeczyta całego listu. Szczególnie jeżeli już od początku lektury, rekrutujący stwierdzi, że ma do czynienia z szablonem. W takiej sytuacji list motywacyjny, często dyskwalifikuje kandydata, nawet tego z ciekawym CV. Dlatego warto skorzystać z kolejnej szansy na zrobienie przysłowiowego „dobrego wrażenia”.

Skuteczny list motywacyjny daje prace?

Rzeczywiście dobrze napisany i odpowiednio sformatowany,może istotnie pomóc w procesie rekrutacyjnym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że  jest to element całego procesu rekrutacyjnego. Dlatego nie powinien zawierać informacji nieprawdziwych, gdyż może bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

 

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Profesjonalny list motywacyjny