Jak napisać CV?  

Sprofilować pod konkretne ogłoszenie, czy może jednak postawić na ogólne CV i pokazać wszystkie swoje doświadczenia zawodowe. To jeden z wielu dylematów osób poszukujących nowego pracodawcy. Na tym etapie warto wybrać odpowiednie rozwiązanie i uniknąć problemów ze znalezieniem dobrej pracy.

Ogólne CV czy może spersonalizowane?

Które CV jest lepsze?

Przede wszystkim CV powinno odpowiadać na ofertę pracodawcy. Rekruter powinien łatwo odnaleźć  w nim cechy odpowiedniego kandydata, którego poszukuje. CV musi pokazywać nas z jak najlepszej strony, przez co dawać nam przewagę nad innymi osobami ubiegającymi się o dane stanowisko. Tego atutu może zabraknąć tym, którzy przesłali ogólne CV w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy.  Szczególnie że wciąż duży odsetek kandydatów, hurtowo aplikuje na różne ogłoszenia. Mimo że nie spełniają podstawowych wymagań zawartych w opisie stanowiska, to nawet nie edytują dokumentów aplikacyjnych.

Czy ogólne CV ma sens?

Paradoksalnie w pewnych sytuacjach ogólne CV może być również skuteczne. Ma to często związek z nowoczesnymi formami rekrutacji, prowadzonymi przez portale branżowe lub biznesowe, takie jak choćby LinkedIn. Za pośrednictwem wspomnianych kanałów czasami jesteśmy proszeni o przesłanie CV. Nie znamy wtedy potencjalnego pracodawcy, ani konkretnej oferty pracy. Dlatego ciężko jest prognozować  w jakiej rekrutacji bierzemy udział. W takich przypadkach sprofilowane CV może nas pozbawić szansy na przejście do kolejnego etapu.

Które CV ma większą szansę?

Które CV ma większą szansę?

Ogólne CV – kiedy zdecydowanie nie jest skuteczne?

Sytuacja gospodarcza w kraju oraz szeroka fala emigracji to niektóre z czynników, mających wpływ na spójność kariery zawodowej. Zapewne zapytacie – co to ma wspólnego z CV? Otóż ma i to całkiem sporo. Jeżeli ogólne CV przedstawia szczegółowo doświadczenia z różnych branż, często bardzo odmiennych od siebie, to może utrudnić znalezienie wymarzonego zatrudnienia. Dość często zdarza się,  że kandydat często zmieniał pracodawców, głównie ze względów finansowych. Podejmował prace znacznie poniżej posiadanych kwalifikacji. Skoro kiedyś wybierał takie rozwiązania, dlaczego nie miałby tego zrobić po raz kolejny? Pracodawcy oceniają ryzyko i chcą mieć maksymalną pewność, że zainwestowane w szkolenie nowego pracownika pieniądze, po prostu zwrócą się.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie,  które CV jest lepsze. Wszystko zależy od sytuacji. Z naszego doświadczenia wynika, że w większości przypadków to jednak spersonalizowane CV będzie lepszym rozwiązaniem.

 

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Profesjonalne CV