Jak napisać dobre CV: praktyczny przewodnik krok po kroku

Pisanie CV i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to bardzo ciężka praca. Szukając pracy często zapominamy, że CV to nasza wizytówka. Jest to bardzo ważny, często niedoceniany etap szukania pracy. Oczywiście możesz skorzystać z setki oferowanych w Internecie szablonów, wstawić podstawowe dane i wysłać pracodawcy upraszczając w ten sposób pisanie CV. Pamiętaj jednak, że postępując w ten sposób zaniżasz swoją szansę na uzyskanie pracy. Takie CV nie przyciągnie uwagi pracodawcy, gdyż dziesiątki podobnych otrzymuje na swoją skrzynkę mailową. Profesjonalnie i indywidualnie przygotowane CV, to podstawa sukcesu! Możesz jednak spróbować napisać swoje curriculum vitae samemu, korzystając z naszych podpowiedzi. Dzięki nim dowiesz się, jak napisać CV w sposób profesjonalny, a przede wszystkim – skuteczny:

1. Dane personalne.

Wpisz poprawnie imię i nazwisko, numer telefonu, adres,  adres e-mail. Pracodawca musi wiedzieć jak się może z Tobą skontaktować, dlatego są to bardzo ważne dane, których nie można pominąć.

2. Zdjęcie

Jeśli decydujesz się umieścić zdjęcie w swoim CV musi ono być profesjonalne. Zdjęcia z wakacji, na kanapie lub z imprezy ze znajomymi jest wykluczone w tego typu dokumencie.  Niekoniecznie musi być to zdjęcie z dowodu osobistego, ale pamiętaj, że musisz na nim wyglądać schludnie i pogodnie, tło nie może być za ciemne, nie wklejaj też zdjęcia na pół strony!

3. Dane dotyczące doświadczenia zawodowego.

Podanie nazwy pracodawcy i stanowiska to za mało. Takie informacje niewiele powiedzą pracodawcy o Twoim doświadczeniu. Bardzo ważne jest podanie pełnego okresu zatrudnienia ograniczając się jednak do miesiąca i roku, dzień to już za dużo. Informacje na temat zatrudnienia wpisuj w odwrotnej kolejności chronologicznej, zaczynając od najbardziej aktualnych i tego, co miało miejsce ostatnio. Wymieniając nazwy stanowiska, miejsca zatrudnienia nie zapomnij o zakresie obowiązków. Nie rozpisuj się zbytnio, napisz tylko o tych najbardziej istotnych, pod kątem stanowiska, na które aplikujesz.

4. Wykształcenie.

Analogicznie do okresów zatrudnienia – podaj pełny okres nauki, w odwrotnej kolejności chronologicznej, zaczynając od szkoły ukończonej ostatnio. Nie zapomnij o pełnej nazwie szkoły/uczelni, wydziale, kierunku i uzyskanym tytule.

5. Kursy i szkolenia.

Jeśli ukończyłeś kurs, który może być istotny z punktu widzenia pracodawcy, do którego składasz aplikację, warto o nim wspomnieć. Nie wypisuj wszystkich kursów z ostatnich 10 lat. Przeładujesz tym sposobem dokument, a pracodawca znudzi się czytaniem już po dwóch linijkach. Napisz o tych najbardziej istotnych.

6. Umiejętności.

Wspominając o językach obcych należy podać stopień ich znajomości. Pamiętaj, aby napisać prawdę.  Pracodawca może to zweryfikować na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli napiszesz, że biegle posługujesz się językiem, a w rzeczywistości masz problem w zrozumieniu rozmówcy i sformułowaniu kilku zdań, narażasz się na kompromitację i zaprzepaszczasz swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Nie bądź też przesadnie skromny.

Jeśli piszesz o umiejętności obsługi komputera, wymień programy, które znasz i z którymi pracowałeś.

7. Zainteresowania.

Jest to bardzo często pomijany fragment w CV, niepotrzebnie. Twoje zainteresowania i hobby mogą dużo powiedzieć pracodawcy o Tobie. Masz szansę przedstawić siebie, jako interesującą osobę, która ma pasje i ciekawie spędza wolny czas. Nie pisz jednak, że jesteś miłośnikiem sportów ekstremalnych, bądź fanem skeczy Monty Pythona, jeśli nie jest to zgodne z rzeczywistością. Może się okazać, że macie z pracodawcą podobne zainteresowania i podczas rozmowy kwalifikacyjnej padnie pytanie dotyczące wspólnej pasji, a Ty nie będziesz umiał na nie odpowiedzieć. Spowoduje to, że wydasz się osobą mało wiarygodną, a nie takiego kandydata pracodawca poszukuje.

8. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

Kandydaci często zapominają o tej formułce. Każde CV musi być opatrzone klauzulą ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Zgodnie z przepisami prawa bez zgody kandydata, pracodawca nie ma prawa przetwarzać danych osobowych i może z tak błahego powodu odrzucić Twoją aplikację już na wstępie.

9. Błędy.

Zanim wyślesz CV do pracodawcy, sprawdź, czy nie ma w nim błędów. Warto poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciela, aby sprawdził gotowy dokument. Często czytając to, co napisaliśmy po raz wtóry nie wyłapiemy literówek, a ktoś, kto widzi to po raz pierwszy nie powinien mieć z tym trudności. To szczególnie ważne, gdy piszesz CV po angielsku.

10. Treść.

CV to nie ściągawka lub opowiadanie. CV na 4 strony, wymienianie w nim wszystkich otrzymanych nagród, szczegółowe opisywanie obowiązków, kursów, to przeładowanie dokumentu treścią.  Z kolei zbyt lakoniczne CV nic nie powie pracodawcy o Twojej osobie. Takie CV nie zachęcają pracodawcy do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.  Takie CV lądują w koszu!

11. Przesłanie dokumentu do pracodawcy.

Wysyłanie tego samego CV do wszystkich pracodawców nie jest skuteczne. Jeśli zależy Ci na konkretnej pracy i odpowiadasz na ogłoszenie do konkretnej firmy, pamiętaj, że CV musi być przygotowane pod kątem stanowiska, na jakie aplikujesz. Warto w e-mailu wspomnieć na jakie stanowisko wysyłasz CV, może się tak zdarzyć, że firma prowadzi jednocześnie kilka projektów rekrutacyjnych, a zadaniem pracodawcy nie jest zgadywanie jaka oferta Cię interesuje.

12. CV po angielsku/niemiecku.

Jeśli pracodawca życzy sobie CV w języku obcym nie przesyłaj mu CV po polsku. Warto postąpić zgodnie ze wskazówkami pracodawcy. Jeśli nie wiesz jak przygotować takie CV może warto przekazać je do przetłumaczenia lub zlecić takiej firmie jak KreatorzyKariery.pl napisanie profesjonalnego CV w języku obcym.

Sposób w jaki zaprezentujesz swoją osobę w CV zdecyduje czy to właśnie Ty zostaniesz zaproszony do następnego etapu rekrutacji. Jeśli nie podejdziesz do tematu poważnie i potraktujesz go nieodpowiednio możesz stracić szansę na wymarzoną pracę.

Dlatego jeśli chcesz odnieść sukces na rynku pracy, starannie się przygotuj lub powierz to zadanie profesjonalistom takim jak KreatorzyKariery.pl. Stworzymy skuteczne i indywidualne CV, dzięki któremu znajdziesz wymarzoną pracę! Sprawdź sam:

https://kreatorzykariery.pl/profesjonalny-pakiet-cv-i-lm/ 

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Profesjonalne CV