1. Odpowiedz sobie na podstawowe pytanie: „Czy naprawdę szukam pracy?” Jeśli trafiłeś na ten artykuł to można się spodziewać, że tak właśnie jest. Często jednak poszukiwanie pracy nie jest celem samym w sobie, a sposobem na życie. Oczekiwania rodziny, znajomych nie powinny Tobą kierować. Pamiętaj, że nie ma obowiązku świadczenia pracy. Jedynie pełna determinacja i chęć osiągnięcia tego, co sobie założyłeś, daje szanse powodzenia na rynku pracy. Reasumując, jeśli na zadane na wstępie pytanie odpowiedziałeś „tak” zapraszamy do dalszej lektury, jeżeli „nie” to dziękujemy i życzymy powodzenia.

  2. Spójrz na swoje kwalifikacje. Zrób to w obiektywnie, na tyle, na ile potrafisz. Wykształcenie w danej dziedzinie nie oznacza wcale, że właśnie w tym jesteś dobry, lub to chcesz robić w życiu. Obecnie w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wiele osób pracuje w zupełnie innych zawodach niż wyuczone. Musisz zastanowić się gdzie chcesz pracować. Jeżeli jest to branża odmienna od Twojej dotychczasowej lub zdobytych kwalifikacji, konieczne będą zmiany. Bardzo często dobrze napisany list motywacyjny i CV wystarczą by zmienić sektor. Zdarza się również, że trzeba ukończyć dodatkowe szkolenia, kursy bądź po prostu, iść do szkoły.

  3. Wiesz już że chcesz pracować w danej branży. Zastanów się teraz jakie godziny pracy byłyby dla Ciebie odpowiednie i ile czasu w tygodniu możesz przeznaczyć na pracę. Może to brzmieć śmiesznie, ale jest równie ważne, jak określenie tego, co chcesz robić. Przecież nie każdemu odpowiada praca wymagająca zostania po godzinach, czy w weekendy. Jeśli lubisz dłużej pospać nie szukaj zajęcia, które wymaga stawienia się na pierwszą zmianę o godzinie 6 rano.

  4. Twoje wymarzone miejsce pracy. Najlepiej żeby było oddalone 5 minut od Twojego domu. Coż, sam bym tak chciał, ale… Niestety. Bardzo często skazani jesteśmy na dojazdy. Dobrze jeżeli mamy własny pojazd lub możemy skorzystać z komunikacji publicznej. Zastanów się czy jesteś gotów podjąć zatrudnienie w miejscu znacznie oddalonym od tego gdzie mieszkasz. Może też okazać się, że zmuszony będziesz wyjechać za granicę lub przeprowadzić się do innej miejscowości. Dobrze jest mieć tego świadomość, szczególnie że Polacy należą do najmniej mobilnych nacji, jeśli chodzi o konieczność przeprowadzki w związku z pracą, w Europie.

  5. Rozpocznij poszukiwania. Zacznij od Twojego środowiska. Znajomi, rodzina powinni widzieć, że poszukujesz zajęcia. Osoby Tobie bliskie to nieocenione źródło kontaktów i wiedzy na temat ewentualnych ofert pracy. To jednak nie wystarczy. Śledź ogłoszenia w internecie i gazetach. Na wielu stronach można się rejestrować, a nawet być powiadamianym o interesujących Cię ofertach. To wciąż za mało. Odwiedzaj potencjalnych pracodawców. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że tylko 20% ofert pracy jest gdziekolwiek ogłaszanych.

  6. Znalazłeś upragnioną ofertę. To już całkiem sporo, wciąż jednak zbyt mało by mówić o sukcesie. Zwykle pracodawcy oczekują Twojego curriculum vitae, czyli CV i listu motywacyjnego. To decydujący moment. Pierwsza szansa na pokazanie się potencjalnemu pracodawcy. Bardzo często szansa już na starcie zmarnowana, gdyż samodzielne stworzenie dobrego listu i CV nie jest proste. Zdarza się tez że potrzebne jest CV po angielsku.
    Jeśli chodzi o CV to w internecie są darmowe aplikacje do ich tworzenia. Można też skorzystać z tanich szablonów również dostępnych w sieci. Skutek będzie bardzo podobny. Uzyskamy tymi sposobami mało interesujące i szablonowe CV. Niestety rekruterzy, w większości przypadków, nawet nie przeglądają szablonowych CV, więc zapomnij o tym, że nawet wybitne kwalifikacje zostaną tam zauważone.

    Z kolei napisanie samemu dobrego listu motywacyjnego jest jeszcze trudniejsze. Musimy wykazać się kreatywnością oraz pomysłem na to, aby sprawić, żeby potencjalny pracodawca wybrał właśnie Ciebie.

    Jak napisać dobre CV? Profesjonalnie przygotowane, przykuwające uwagę dokumenty aplikacyjne to szansa na to, że telefon przestanie milczeć. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Jesteśmy profesjonalną, licencjonowaną firmą, wpisaną do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia pod numerem 6926. Wyróżnia nas indywidualne podejście do każdego klienta oraz wysoka jakość usług. Znamy rynek pracy oraz preferencje pracodawców i kandydatów na pracowników. Dlatego właśnie przygotowane przez nas CV i listy motywacyjne są skuteczne. Zapoznaj się z naszą ofertą: Nasze usługi

  7. Udało się. Wreszcie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jesteś w tej grupie szczęśliwców z którymi pracodawca chce się spotkać, czyli już bardzo blisko. Zwróć uwagę na:

    – datę i godzinę spotkania – pojaw się tam na 10 minut przed umówioną godziną;

    – swój strój – czysta, schludna i wyprasowana odzież, buty czyste;

    – makijaż i fryzurę – pamiętaj to nie rewia mody, pracodawca szuka pracownika, a nie modela lub modelki;

    – znajomość swojego CV – musisz je znać, tak samo jak to, co było napisane w liście motywacyjnym;

    – ile chcesz zarabiać – konkretnie, ale podkreśl że dopuszczasz negocjacje;

    – swoje mocne i słabe strony – to bardzo częste pytanie, musisz je znać;

    – swoje oczekiwania pozapłacowe.

    Równie ważne jest przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli masz problem z tremą lub nieśmiałością, przećwicz te elementy najpierw samodzielnie, a potem z zaufaną osobą. Wreszcie najważniejsze. Nie denerwuj się! Po drugiej stronie siedzieć będzie człowiek, taki jak Ty. Pamiętaj, że jego celem będzie znalezienie najlepszego kandydata, stąd jego wydawałoby się czasami „idiotyczne” pytania.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogły choć trochę. Szukanie pracy to najbardziej niewdzięczne zajęcie. Znalezienie tej wymarzonej, to prawdziwa sztuka. Trzymamy kciuki. Powodzenia!

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Konsultacje kariery