Początek Nowego Roku to tradycyjny okres podsumowań i rozliczeń. Bardzo chętnie podejmujemy wtedy postanowienia noworoczne. Również dotyczące życia zawodowego. Jest to tradycyjnie dobry okres na zmiany w naszym życiu. Nowa praca, awans, czy podwyżka to najczęstsze noworoczne postanowienia związane ze sferą zawodową.

kariera zawodowa

Postanowienia noworoczne – czy cel jest osiągalny?

Na początku powinniśmy dokonać oceny naszego celu, pod kątem jego realności. Posłużymy się przykładami. Awans z poziomu operatora produkcji na stanowisko dyrektora zakładu nie jest to możliwym do realizacji w ciągu 12 miesięcy. Ale już przejście ze stanowiska szeregowego – operatorskiego na brygadzistę, przy zachowaniu określonych założeń, jest zupełnie realne. Zupełna zmiana zawodu może wymagać jeszcze więcej czas, który poświęcić trzeba na zdobycie nowych kwalifikacji. Tylko możliwe do realizacji postanowienia noworoczne mają sens.

Planowanie – efektywnie do celu!

Jeżeli nasz cel zdaje się być osiągalny, to musimy zaplanować sposób dojścia do niego. Plan powinien być możliwie maksymalnie szczegółowy i zawierać wszystkie obszary wymagające działań. Najlepiej rozpisać sobie poszczególne etapy z podziałem na założony czas realizacji. Pamiętajmy, że praca zajmuje nam większość czasu, dlatego podejmowanie nowych wyzwań w tym obszarze, może zmienić całe nasze życie.

Konsekwencja – samo się nie zadzieje!

Po opracowaniu planu działania musimy jeszcze doprowadzić do jego konsekwentnej realizacji. Na tym etapie niestety bardzo wiele projektów upada. Tak samo może stać się niestety z naszym. Na przeszkodzie staje zwykle brak motywacji. Zwykle pojawiają się trudności. Brakuje czasu, zrozumienia wśród bliskich. Początkowy zapał oraz energia, zaczynają słabnąć i stajemy się coraz mniej konsekwentni w realizacji naszych postanowień.

Postanowienia

Wsparcie kluczem do sukcesu. Poprośmy naszych bliskich o motywowanie nas w działaniu. Nie musimy korzystać z bardzo wyrafinowanych technik. Wystarczy systematyczne okazywanie zainteresowania tematem. To powinno nam pomóc w realizacji noworocznych postanowień zawodowych.

Na koniec najważniejsze. Postanowienia noworoczne często wymuszają podejmowanie działań w długim horyzoncie czasu. Rok to często zbyt krótki okres, żeby urzeczywistnić nasze plany. Trzeba mieć tego świadomość. Szczególnie, jeżeli zmiana w życiu zawodowym jest fundamentalna i wymaga edukacji na poziomie akademickim.

 

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów Konsultacje kariery