zmiana pracy

Jak powinno być?

Decyzja o wyborze własnej ścieżki kariery powinna być podejmowana świadomie. Niewątpliwie powinna zostać poprzedzona wieloma analizami. Wypadałoby przynajmniej poznać swoje predyspozycje, lokalną ofertę edukacyjną i przeanalizować oferty pracy. Tyle pięknej teorii. Sprawdźmy więc, jak jest w praktyce.

Co odpowiada za wybór określonej drogi zawodowej?

Nasze obserwacje napawają smutkiem. Niestety w dużej mierze za wybór zawodu i miejsca pracy, odpowiada przypadek. Nasza droga zawodowa, czy też ścieżka kariery, bywa dziełem przypadku. Już jako dzieci słyszymy podpowiedzi członków rodziny, którzy najczęściej widzą w nas lekarzy, prawników, a czasem inżynierów. To efekt wysokiego od lat prestiżu określonych zawodów. W późniejszym okresie życia, do grona „doradców” dołączają nauczyciele, partnerzy i często cale grono przypadkowych ludzi. Czy jednak faktycznie, to właśnie nasza babcia, jest w stanie przewidzieć gdzie znajdziemy dobrą pracę za kilkanaście lat?

Sami wiemy lepiej!

Młodość jest okresem buntu, przeciwko zastanemu porządkowi. Mamy ogromną chęć zmienić swoje otoczenie. Często właśnie wtedy, na przekór opiniom otoczenia, dokonujemy wyborów związanych z przyszłą pracą. Nie zawsze przemawiają za tym racjonalne argumenty, ale trzeba usprawiedliwić, że mając lat kilkanaście, świadomość długofalowych skutków bywa niska.

Konsekwencje

Często rozmawiając z naszymi klientami, słyszymy że skończone przez nich studia, czy określona praca wykonywana często przez wiele lat, były pomyłką. Różne sytuacje determinowały podejmowane wybory, które nie zawsze były słuszne. Nie ma jednak sensu czynić sobie wyrzutów, gdyż czasu nie cofniemy.

Przebranżowienie – jak zacząć?

Zaplanować swoje działanie. Musimy dokonać analiz, których nie zrobiliśmy wcześniej. Opracować określony plan, który trzeba wprowadzać w życie. Ważne jest również wsparcie, które przyda nam się w chwilach zwątpienia. Najważniejsza jest jednak motywacja, która jeżeli jest nawet na niskim poziomie, to jednak daje nadzieję na podjęcie faktycznych działań. Warty zastanowienia jest coaching kariery, który pozwoli sprecyzować nasze cele, motywacje i potrzebne działania.

 

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów Doradztwo w karierze + CV