O co pracodawca nie może pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to dla pracodawcy okazja do bliższego poznania kandydata, jego doświadczenia zawodowego, wykształcenia, planów rozwoju zawodowego. Jest to rozmowa o pracę, w związku tym pracodawca ma prawo pytać o wszystko co jest związane ze stanowiskiem. Jest jednak grupa pytań, która nie powinna pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej:

  1. Orientacja seksualna – pytanie o preferencje seksualne jest niezgodne z prawem.
  2. Stan cywilny – pracodawca nie może ingerować w życie osobiste rekrutowanego. Pytanie o stan cywilny nie ma żadnego związku z naszym doświadczeniem zawodowym.
  3. Plany macierzyńskie – niestety to pytanie jest jedno z najczęściej zadawanych przez pracodawców pytań
    z listy zakazanych.
  4. Poglądy polityczne.
  5. Wyznanie religijne.
  6. Pochodzenie etniczne.
  7. Wykształcenie i zawód rodziców, współmałżonka.

Pamiętaj, że możesz odmówić odpowiedzi na podobne pytania. Pracodawca może pytać o to, na co zezwala mu prawo, między innymi:

  1. Imię i nazwisko.
  2. Datę urodzenia.
  3. Miejsce zamieszkania i adres do korespondencji.
  4. Imiona i nazwiska rodziców.
  5. Wykształcenie.
  6. Doświadczenie zawodowe.

Zdarza się, że pracodawca pod pretekstem oferty zatrudnienia na stanowisko, wymusza na kandydacie udzielenie odpowiedzi na zakazane pytania. Warto wówczas zastanowić się, czy chcesz pracować u kogoś, kto łamie Twoje prawa i nie szanuje prywatności.

Jak postępować, gdy nieodpowiednie pytania padną na rozmowie?

  1. Jeśli pracodawca chce pozyskać więcej informacji, to tylko za Twoją aprobatą. Możesz odpowiedzieć na pytania odnośnie Twoich planów osobistych. Ale nie musisz mówić wszystkiego. Możesz np. powiedzieć, że planujesz zmienić stan cywilny w najbliższej przyszłości, lecz na razie skupiasz się na rozwoju zawodowym i praca jest aktualnie Twoim priorytetem.
  2. Spokojnie i rzeczowo odmów odpowiedzi na pytanie. Rekruter może chcieć Cię sprowokować po to, aby sprawdzić np. czy jesteś wystarczająco asertywny lub czy potrafisz sobie poradzić ze stresującą sytuacją. Dlatego warto zachować zimną krew i grzecznie, ale stanowczo odmówić odpowiedzi.
  3. Możesz również w sposób dyplomatyczny podejść do zaistniałej sytuacji. Zapytaj rekrutera, jaki związek zadawane pytania na tle osobistym mają z obowiązkami na stanowisku. To powinno ostudzić zapał ciekawskiego pracodawcy.

Rozmowa kwalifikacyjna nie należy do łatwych. Warto więc się do niej przygotować, tak, aby była jak najmniej stresująca oraz aby nie dać się zaskoczyć trudnymi pytaniami. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu pracy oraz w nie wiesz jak napisać dobre CV lub List Motywacyjny, czy też CV po angielsku, skorzystaj z naszych usług. Przygotujemy Ci profesjonalne CV i List Motywacyjny na zamówienie, które pokaże Twoje atuty, a pracodawcę zachęci do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli idziesz na rozmowę kwalifikacyjną i zależy Ci na wywarciu pozytywnego wrażenia, zamów Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej!

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej