Jeśli zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że połowę sukcesu masz już za sobą! Rekrutera zainteresowały informacje umieszczone w Twoich dokumentach aplikacyjnych i chciałby je zweryfikować, uzupełnić lub po prostu – poznać Cię osobiście. Wprawdzie największe znaczenie ma to, co mówisz, jednak musisz pamiętać, że zwraca się również uwagę na to, jak wyglądasz. Ważne jest odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Nie ulega wątpliwości, że, kiedy poznajemy nową osobę, najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Psychologowie twierdzą, że za wstępną opinię na temat nowo poznanej osoby odpowiada pierwszych 15 sekund spotkania. Wpływ na to mają nie tylko mowa ciała
i sposób, w jaki się wypowiadamy, lecz także to, jak wyglądamy. Strój jest sygnałem, którym informujemy otoczenie o swoim nastawieniu – w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej musi on budzić zaufanie i podkreślać nasz profesjonalizm. O czym należy pamiętać, zastanawiając się nad wyborem ubrania na spotkanie rekrutacyjne?

 

Dopasuj strój do branży firmy i charakteru spotkania

To, jak powinieneś się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną zależy od tego, w jakiej firmie i na jakie stanowisko aplikujesz. Jeśli jest to firma tradycyjna (do nich zaliczają się, m.in. banki, biura rachunkowe, firmy ubezpieczeniowe i kancelarie prawnicze), z całą pewnością należy wybrać dress code biznesowy. Niezależnie od pogody i pory roku panowie powinni zdecydować się na garnitur i krawat, a panie – na gładki kostium w stonowanych kolorach. Można go połączyć z jasną, nieprześwitującą bluzką i ciemnym (koniecznie zakrywającym palce i pięty) obuwiem. Fryzura powinna być raczej skromna, a makijaż dyskretny. Paznokcie muszą być skrócone, a jeśli chcemy je pomalować, wybierajmy kolory zbliżone do naturalnej barwy płytki. Wtedy, gdy staramy się o etat w firmie nowoczesnej – agencji interaktywnej, reklamowej, domu mody czy lokalu rozrywkowym – możemy pozwolić sobie na trochę więcej swobody. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem będzie styl business casual. Mężczyźni mogą wybrać, np. półsportową koszulę, a kobiety zamiast kostiumu – spodnie lub spódnicę połączone z żakietem lub eleganckim kardiganem. Zawsze warto też, zwłaszcza jeżeli aplikujemy do dużej korporacji czy znanej marki, sprawdzić, czy informacji o wymaganym dress codzie nie ma w Internecie.

 

Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś

Pamiętaj, że spotkanie rekrutacyjne, pomimo iż jest niezwykle ważne, zdarza się tylko raz. Jeżeli firma zdecyduje się Ciebie zatrudnić, będziesz tam przychodził codziennie. Warto więc, by strój, który wybierzemy na rozmowę, nie odbiegał zbytnio od tego, jak ubieramy się na co dzień. Jeśli zwykle chodzimy w dżinsach i t-shircie, to, jeśli nie jest to konieczne, nie decydujmy się na strój biznesowy. Pracodawca podczas rozmowy rekrutacyjnej dowiaduje się czegoś o nas i o naszym stylu i gdy na rozmowę przyjdziemy ubrani elegancko, ale już pierwszego dnia w pracy pojawimy się w zwykłym, luźnym stroju, może się poczuć oszukany. Dotyczy to jednak tylko określonych sytuacji. Jeśli idziemy na rozmowę do banku czy kancelarii lub ubiegamy się, np. o stanowisko kierownicze, wtedy zawsze należy zdecydować się na dress code biznesowy.

Nie powielaj błędów innych

Rekruterzy do najczęściej popełnianych błędów zaliczają:

  • zakładanie znoszonych i nieuprasowanych ubrań,
  • wkładanie nieodpowiedniego obuwia (sportowego, letniego),
  • decydowanie się na wzorzyste stroje w odważnych kolorach,
  • robienie zbyt ostrego makijażu czy zbyt śmiałych fryzur,
  • używanie perfum o intensywnym zapachu.

 

Pamiętaj, że zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest połową sukcesu. To, czy uda Ci się zdobyć wymarzoną pracę, zależy przede wszystkim od tego, jak wypadniesz na takim spotkaniu. Twój strój powinien więc nie tylko wyrażać to, kim jesteś, lecz także być przejawem szacunku do pracodawcy.

 

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej