Coraz częściej pracodawcy lub firmy rekrutacyjne, do procesu selekcji kandydatów włączają również opinie, uzyskane dzięki referencjom z poprzednich miejsc pracy. W takich krajach jak Wielka Brytania referencje są bardziej powszechne niż w Polsce i są uznawane za dobry obyczaj. Referencje, wystawione przez osoby współpracujące z Tobą np. w roli przełożonego, są doskonałym źródłem informacji, pozwalających stwierdzić Twoją przydatność na obsadzanym stanowisku.

Warto zaproponować pracodawcy, u którego ubiegasz się o pracę, kilka osób, mogących udzielić informacji na Twój temat. Dzięki temu referencje są zróżnicowane, pozwalają uzyskać pełniejszy i bardziej wiarygodny obraz Ciebie, jako potencjalnego kandydata.

Zanim jednak podasz dane kontaktowe osób, które będą udzielały opinii, uzgodnij to z nimi i poinformuj, ze masz zamiar przedstawić ich przyszłemu pracodawcy, jako osoby mogące udzielić referencji. Pamiętaj, że każda osoba ma prawo odmówić udzielenia opinii.

Nie proponuj członków własnej rodziny, jako podmioty mogące udzielić informacji na Twój temat. Bądź wiarygodny. Pracodawca może mieć zastrzeżenia, że osoby takie nie będą obiektywne w swojej opinii. Nie podawaj także osób, z którymi znajomość została zakończona, nie utrzymujesz z nimi kontaktu, gdyż referencje powinny być aktualne. Wybieraj osoby, z którymi współpracowałeś i utrzymywałeś częste kontakty, gdyż takie osoby są wówczas kompetentne i mogą udzielić obszerniejszej informacji.

Referencje powinny być profesjonalne. Osoba udzielająca referencji, powinna przedstawić opinie o cechach, które są kluczowe na stanowisku, o które się ubiegasz. Najlepiej, jeśli podmiot udzielający referencji, ma kwalifikacje w sferze, której dotyczy ocena.

Niektórzy sami spisują referencje i dają pracodawcy tylko do podpisu. Jednak bardziej wiarygodnym dokumentem będą referencje spisane przez pracodawcę własnoręcznie i opatrzone jego podpisem. Referencje mogą mieć także charakter telefoniczny. Metoda ta uważana jest przez niektórych pracodawców lub rekruterów za mało wiarygodną. Dlatego firmy mają swoje formularze, na których pracodawca udziela opinii o kandydacie.

Nigdy nie wiadomo czy referencje nie przydadzą  Ci się w przyszłości, dlatego jeśli masz okazję, to poproś o ich wystawienie.

 

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Konsultacje kariery