Co roku kilkanaście tysięcy rodaków wraca z emigracji do kraju. Do tej decyzji dojrzewają często latami, motywowani różnymi czynnikami. Okazuje się, że wyższe wynagrodzenie, nie zawsze skłania do pozostania na emigracji. Brak satysfakcji z pracy, niskie szanse na awans, zła atmosfera, czy choćby rozłąka z rodziną i przyjaciółmi – to główne powody powrotów.

Rynek pracy w Polsce zmienił się!

Przeprowadzka do kraju jest dużym wyzwaniem logistycznym. Przewiezienie w bezpieczny sposób dobytku i podróż powrotna, stają się często głównym zmartwieniem wracających. Polski rynek pracy wciąż nie jest tak elastyczny, jak niemiecki, czy brytyjski. Nadal spotykamy liczne biurokratyczne ograniczenia, wciąż mamy liczne regiony z relatywnie wysokim bezrobociem. Niemniej jednak, sytuacja jest zupełnie inna, niż na początku lat dwutysięcznych, kiedy to następowała największa fala „nowej” emigracji.

Planuj swoje działania!

Praca i Twoje życie zawodowe, muszą mieć odpowiednią pozycję w hierarchii spraw, którymi zajmujesz się w związku z powrotem. Zastanów się, jakiej pracy chcesz szukać w Polsce. Jeżeli przez kilka lat pobytu za granicą wykonywało się pracę na linii produkcyjnej, to trudno oczekiwać po powrocie posady menedżera. Z kolei osoba pełniąca za granicą obowiązki kierownika, nie zawsze znajdzie analogiczne stanowisko w kraju. Przed powrotem musisz mieć wizję pracy w Polsce – znać poziom stanowisk, branżę i mieć określoną lokalizację. Czasami warto również swoje pomysły skonsultować.

Potwierdzaj swoje kompetencje!

W pracy za granicą zdobywamy różnego rodzaju uprawnienia, uczestniczymy w kursach, uczymy się nowych umiejętności. Zadbajmy o to, żeby zgromadzić dowody posiadanych kwalifikacji – wszelkie certyfikaty, dyplomy są istotne. Równie ważne są dokumenty potwierdzające naszą pracę
– kontrakty, odcinki wypłat i inne w zależności od kraju, uwiarygadniają naszą historię zatrudnienia.  Szczególnie w anglosaskim modelu rynku pracy, ale i również w kontynentalnym, ważne są referencje. Warto zadbać, aby zostały nam wystawione – najlepiej pisemne z danymi dającymi możliwość weryfikacji.

Kiedy zacząć szukać pracy?

Często spotykaną jest sytuacja, kiedy to najpierw wracamy do Polski. Później robimy sobie wakacje, po których wypoczęci rozpoczynamy poszukiwania nowego pracodawcy. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Trzeba pamiętać, że procesy rekrutacyjne są rozciągnięte w czasie, czasami wręcz do kilku miesięcy. Pierwsze kroki należy zdecydowanie poczynić, kiedy jesteśmy jeszcze za granicą. Zbadajmy możliwości i potencjał rozwoju zawodowego w Polsce, przygotujmy profesjonalne CV. Dzięki temu oszczędzimy sobie wiele niepotrzebnego stresu i presji, która pojawia się, gdy poszukiwania nie idą po naszej myśli.

Nasze obserwacje.

Firmy różnie podchodzą do zatrudniania powracających z emigracji. Dla pewnej grupy pracodawców, są to pracownicy szczególnie pożądani i cenni. Dużym kapitałem powracających jest znajomość zachodnioeuropejskiej kultury pracy. Znamy przypadki, że powracającemu udało się zająć stanowisko wyższe, niż zajmował za granicą. Ze względów oczywistych, nie zawsze dawało to lepsze warunki finansowe, jednak zdecydowanie pozwalało na rozwój. Warto jednak podkreślić, że powrót do kraju
i znalezienie satysfakcjonującej pracy, są zdecydowanie możliwe.

 

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Coaching zmiany pracy