Internet to dobrodziejstwo naszych czasów. Z faktem tym dziś nikt nie śmie polemizować. Powszechny dostęp do informacji i wiedzy, stał się faktem. Również w dziedzinie dokumentów aplikacyjnych możemy wiele informacji znaleźć w sieci. Czy jednak warto korzystać z gotowych rozwiązań?
Wzór CV, gotowy list motywacyjny, szablony cv – to przykłady haseł, bardzo często wpisywanych do wyszukiwarek internetowych. Dzieje się tak, gdyż wiele osób poszukujących pracy, ulega niestety pokusie, pójścia łatwą drogą. Wynika to z niskiej świadomości społecznej, jeżeli chodzi o budowanie pozycji na rynku pracy. Brak sensownego modelu doradztwa zawodowego na szczeblu edukacyjnym powoduje, że absolwenci, nie potrafią zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy. Podobnie sytuacja przedstawia się u osób pracujących, często z wieloletnim doświadczeniem. Najbardziej logicznym rozwiązaniem wydaje się, aby samemu poświęcić kilka godzin i przygotować swoje CV i list motywacyjny. Wiele osób mierzy się z tym zadaniem i próbuje, często niestety, z opłakanym skutkiem. Sytuacji nie ułatwiają mity funkcjonujące w sieci na temat CV. W jednym z portali czytamy, że CV koniecznie musi być na jedną stronę. W innym z kolei, że najważniejsza, jest szata graficzna, bo przecież większość z nas, a więc i rekrutujących, jest wzrokowcami. Przywołane przeze nas stwierdzenia są tylko jednymi z wielu, które można znaleźć. Powtarzane w wielu miejscach, urastają często do rangi prawdy. Cóż, Internet ma to do siebie, że zamieszczać informacje, może praktycznie każdy.
Osoby korzystające z tzw. wzorów, narażają się na duże ryzyko. Wstawiając swoje dane osobowe do gotowego szablonu pozbawiamy się indywidualności. Nie rzadko w rekrutacjach, szczególnie na bardzo oblegane stanowisko, trafia się kilka takich samych, lub prawie takich samych aplikacji.Prawdopodobieństwo, że w rekrutacji bierze udział kilka osób o takich samych cechach osobowości i kompetencjach zawodowych jest równe zero, więc nikt się na to nie nabierze. Poza tym, że nie zaproszą nas na rozmowę kwalifikacyjną, to jeszcze zyskamy opinię człowieka, który próbuje oszukać potencjalnego pracodawcę. Konsekwencje korzystania z szablonu, robią się więc nagle bardzo poważne. Innym bardzo poważnym problem, jest fakt, iż skuteczność tego typu rozwiązań jest bardzo niska. Dlatego, również w sieci, można spotkać opinie rozczarowanych, którzy wysłali po 200-300 aplikacji i nic. Nikt się nie odezwał, nikt nie zaprosił na rozmowę. Trudno się temu dziwić, ponieważ wzory są wyłapywane na etapie wstępnym i odrzucane. Bardzo wiele osób, często o interesujących kwalifikacjach, traci tym samym możliwość zaprezentowania się, a przede wszystkim znalezienia, bądź zmiany, pracodawcy. Biorąc pod uwagę fakt, że za wzór trzeba często zapłacić i to nie małe pieniądze, jest to szczególnie złe rozwiązanie.
Alternatywą do skorzystania z gotowca, może być samodzielne przygotowanie CV i listu motywacyjnego. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie jest to zadanie łatwe. Przede wszystkim nie każdy zna aktualnie panujące trendy na rynku. Nie wiele osób ma zdolności skutecznej autoprezentacji. Specjaliści od rekrutacji, to osoby, które posiadają wiedzę z wielu obszarów i nie da się jej nabyć przeczytawszy poradnik, czy książkę o tym jak napisać CV, czy list motywacyjny. Zakup tych ostatnich, to trochę sytuacja typu: chcę kupić samochód, więc zaczynam od przeczytania kilku książek na temat mechaniki, fizyki, materiałoznawstwa itp. Jak sądzicie, ile osób tak rozpoczyna poszukiwania samochodu dla siebie? Żartobliwe powiedzenie, że „gdy chcę napić się piwa, nie muszę kupować od razu browaru”, jednak ma coś prawdziwego w sobie. Specjalizacja postępuje w każdej dziedzinie życia i to, co kilkanaście lat temu można było zrobić samodzielnie, dziś już nie jest takie proste. Wracając do przywołanego przykładu samochodu, samodzielne diagnozowanie usterki, np. problemu z silnikiem, o ile nie jesteśmy mechanikami, może być czasochłonne i kosztowne. Oczywiście, możemy sięgnąć do: internetu, prasy, literatury – poczytać, przejrzeć fora tematyczne, zapytać specjalistów, a nawet spróbować naprawić. Jeżeli jendka nasza diagnoza będzie zła, to stracimy czas, pieniądze i będziemy mieli poczucie porażki. Sądzimy, że w sprawie tak poważnej, jak praca, to zbyt duże ryzyko.
Każdy z nas jest inny. Tak w sensie cech osobowości, jak i kompetencji zawodowych. Każdy chciałby być traktowany z szacunkiem, a przede wszystkim indywidualnie. Wspomniane cechy dotyczą również pracodawców. Nie odbieraj sobie tego. Jeżeli szukasz rozwiązania indywidualnego, a przede wszystkim skutecznego nie będzie nim na pewno szablon – wzór CV lub listu motywacyjnego!
Sprawdź również nasze artykuły:
Oraz naszą ofertę: