Znalezienie nowej, satysfakcjonującej pracy nie jest rzeczą łatwą. Nawet z wiedzą jak napisać CV, które przekona pracodawcę, czasem dzieje się tak, że pomimo tego, że w poszukiwania wkładamy wiele wysiłku, to nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów. Czy wiecie, jakie błędy najczęściej popełniamy i, co najważniejsze, jak je wyeliminować?

Jeśli chcemy znaleźć pracę, która da nam satysfakcję i zagwarantuje rozwój zawodowy, warto pamiętać o tym, jakich błędów unikać podczas poszukiwań. Sprawdźcie, które z nich najczęściej popełniamy!

·         Nieuważne czytanie ogłoszeń – niespełnienie oczekiwań wynikających z treści, np. zła klauzula CV, przesłanie CV po polsku, kiedy wymagane było CV po angielsku lub dołączenie do wiadomości samego CV, gdy pracodawca oczekiwał również listu motywacyjnego.

·         Zbyt mała liczba wysłanych dokumentów rekrutacyjnych – czasami wydaje nam się, że jeżeli spełniamy większość wymagań wyszczególnionych w danym ogłoszeniu, to na pewno uda nam się zdobyć pracę, o którą się ubiegamy. W efekcie czego wysyłamy zaledwie kilka wiadomości i bezskutecznie czekamy na odzew ze strony pracodawcy. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że ilość rozesłanych dokumentów realnie zwiększa nasze szanse na znalezienie pracy, a rozmowa kwalifikacyjna to cenne doświadczenie. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że odpowiadanie na wszystkie oferty również nie jest dobrym rozwiązaniem. Zwykle lepiej jest dać sobie trochę więcej czasu na poszukiwania niż przyjąć ofertę poniżej naszych kwalifikacji.

·         Brak przygotowanych success stories – zawsze warto przygotować sobie kilka przykładów ze swojego życia zawodowego, świadczących o tym, że coś Ci się powiodło, osiągnąłeś sukces, a Twoje działanie było wyjątkowo korzystne dla firmy, w której pracowałeś. Succes stories zwiększają wiarygodność, a dla rekrutera są wyjątkowo zachęcające, ponieważ podkreślają Twoją wartość jako pracownika.

·         Schematyczne odpowiedzi podczas rozmowy o pracę – kluczem do sukcesu jest przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, nie tylko to, co mówimy, lecz także to, jak mówimy, tj. czy nasze wypowiedzi są swobodne i brzmią naturalnie. Zawsze musimy pamiętać o tym, że rozmowa o pracę to moment, by pokazać się przyszłemu pracodawcy z możliwie jak najlepszej strony. Dlatego warto zadbać o to, by nasza prezentacja była oryginalna, jak również – by w pełny przedstawiała nasze sukcesy i mocne strony.

·         Nieodpowiedni tytuł i treść wiadomości z dokumentami rekrutacyjnymi – to jeden z najbanalniejszych i zarazem najprostszych do wyeliminowania błędów, które zdarza nam się popełniać. Poprawne sformułowanie tematu wiadomości daje nam pewność, że nasze CV trafi w odpowiednie ręce oraz że nie zostanie ono pominięte w procesie rekrutacji. Należy zawsze uważnie czytać treść ogłoszenia. Czasem pracodawca zawiera tam informację o tym, jak chce, aby kandydaci tytułowali maile z odpowiedzią. Powinniśmy zadbać również o treść wiadomości – niedopuszczalne jest pozostawianie tam wolnego miejsca.

By osiągnąć sukces i znaleźć wymarzoną pracę warto starać się unikać pomyłek, które sprawiają, że nasza kandydatura nie wygląda dobrze w oczach rekrutera. Jeśli od kilku miesięcy bezskutecznie szukamy pracy, dobrze jest zastanowić się nad tym, czy nie popełniamy któregoś z powyższych błędów.

 

Sprawdź również nasze artykuły:

Oraz naszą ofertę:

Skorzystaj z naszych usług! osiągnij wyższy poziom swojej kariery
Zamów teraz Konsultacje kariery